Sailmeter Oto kaporta boya ölçüm cihazları işlevsel olarak metal üzerindeki boyaların kalınlığını ölçmektedir. Yurt dışında thickness meter olarak bilinen bu cihazların amacı boya ihtiyacı gelen araçların tespitini yapmak iken ülkemizde 2. el araba sektöründen dolayı daha çok orijinal boya olup olmadığını anlamak için kullanılmaktadır.

Sailmeter oto kaporta boya ölçüm cihazları; araç ekspertizleri, galericiler, boyacılar, metal bakım üniteleri, makine imalatçıları, ince film üreticileri, paketleme sektörü gibi iş dallarında yoğun olarak kullanılmasının yanı sıra gelişen teknolojiyle birlikte düşen fiyatlarından dolayı her evin garajında kendi yerini edinmektedir. Bu sayede araç sahipleri kendi araçlarının boya durumunu kendileri kontrol edebilme imkanınıza sahip olurlar.

Sailmeter oto kaporta boya ölçüm cihazları 0-1250 mikron arası ölçüm aralığına sahip olmakla beraber, bu aralıktaki değerleri yorumlamanıza olanak sağlar.  Oto kaporta boya ölçüm cihazıyla yaptığınız ölçümleri değerlendirmeden önce bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken bazı hususlar şunlardır:

Her araç firmasının ve modelinin boya kalınlığı sabit olmayıp normal değerleri genelde 90 – 120 mikron arasında değişmektedir.

Normal değerin 60 mikron üstüne kadar alınan fazla değerler araçta boya olduğuna işarettir.

Normal değerin 60 – 90 mikron kadar üstünde alınan değerler araçta derin boya olduğunu gösterir.

Normal değerin 90 - 120 mikron kadar üstünde alınan değerler araçta macun olduğunu gösterir.

Normal değerin 20 mikron ve daha altında alınan değerler aracın boya ihtiyacı olduğunu gösterir.

Araçların normal değerini anlamak için; aracın boya olmadığından emin olduğunuz bölgesinden veya sıfır bir araçtan ölçüm yapınız.

Yapılan ölçümler olabildiğince düz hatlar yakalanarak yapılmalıdır, oval kesimlerde ise olabildiğince şerit hizasından gidilmelidir.